Czego słuchałem w 2022?
Moje rekomendacje: podcasty, słuchowiska, reportaże i audycje. The best of!
Prosiliście, wiec macie! Poniżej znajdziecie listę moich ulubionych rzeczy do słuchania w 2022 roku - a na niej podcasty, słuchowiska, reportaże i audycje. I – na koniec – trochę muzyki. Potraktujcie ten post jako formę podziękowania za całe wsparcie, jakie od Was otrzymałem w minionym roku. Mam nadzieję, że zebrane tu programy będą wartościowym uzupełnieniem waszej akustycznej biblioteki i intelektualną przygodą.
Poniższe tytuły nie są ułożone według żadnego ścisłego klucza (nawet nie urodą okładek). Wszystkie są zaś angielsku, bo to w języku Szekspira i DJ’a Khaleda przeważającą większość czasu słucham podcastów, audiobooków i porannych wiadomości.
Bawcie się dobrze!
The Last Archive/ Jill Lepore
To true-crime, to śledztwo, to kryminalna zagadka! Kto zabił prawdę? Najwybitniejsza (i z pewnością jedna z najbardziej pracowitych) z żyjących popularnych historyczek, Jill Lepore, okazała się także niespodziewanie gwiazdą formy podcastowej. W The Last Archive podejmuje się zabawnej, erudycyjnej, wciągającej i zaskakująco mało depresyjnej próby odpowiedzi to pytanie. Czy prawda została zabita – a jeśli tak, to przez kogo? Żeby dojść do sedna sprawy Lepore podąża od XIX-wiecznej Ameryki przez świat propagandy II wojny światowej, tryumfy radia, telewizji, narodziny komputerów i politycznego PR-u, aż po współczesne fejk-newsy. Trochę w konwencji zagadki kryminalnej, trochę zrealizowanego w starym stylu dobrego radiowego reportażu, trochę podróży po archiwach - dźwięku, słowa i obrazu.
Najbardziej polecam nieco starszy sezon pierwszy, ale wyśmienite i niezwykle pouczające odcinki znajdą się każdym ze zrealizowanych do tej pory trzech.
The New Gurus / Helen Lewis
Influencerki, coache męskości, specjaliści od alternatywnych kuracji (w tym urynoterapii), geniusze kryptowalut, zawodowi antyrasiści, Jordany Petersony i wrogowie „politycznej poprawności”… Religia w świecie Zachodu umiera, ale ludzie dalej potrzebują swoich duchowych przewodników, idoli, pasterzy mas i intelektualnych guru. Dziennikarka i publicystka Helen Lewis przyjrzała się im w tym serialu reporterskim i eseju w jednym, który zrealizowała dla BBC Radio 4.
Jak social-media – a w szczególności YouTube – nakręciły rozwój nowych kultów? Co dzisiejsi guru mają wspólnego z przywódcami sekt albo joginami czasów szczytowego New Age’u? Czy nawet sceptycy mogą się czegoś od nich nauczyć?
Lewis zadaje te pytania ze szczerą dociekliwością, bez pogardy do swoich bohaterów i do tego w formule zrealizowanej na najwyższym radiowym i dziennikarskim poziomie. Ode mnie: gorące TAK.
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to To nie jest blog. to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.